Council Executive Board

Council Officers

President
Vincent Hager
Commissioner
Executive Vice President
William Coughlin
Treasurer
 
Vice President, Camp Programs/Properties
Vice President, Corporate Governance
Robert J. Smith, Jr.
Vice President, District Operations
Vice President, Endowment
Carl M. Marchetti, M.D.
Vice President, Fund Development
Michelle Bennett
Vice President, Legal
John F. Gillick, Esq.
Vice President, Membership/Relationships
Latonya Brennan
Vice President, Program
Vice President, Strategic Planning
Vice President, Technology/Marketing
Vice President, Volunteer Development

 

 

Council Board of Directors

Salvatore Alfieri, Esq.
Bray Barnes, Esq.
Frank Battaglia
David Brown
Sanford D. Brown, Esq.
Steven D. Buckley
Gerard G. Case
Gerald V. Ceres
Jacob S. Elkes, Esq.
Hon. Paul Endler
Scott Fisher
Hon. M. Claire French
Carl P. Gross, Esq.
Rayon Hamer
Hon. Christine Hanlon
Linda J. Hassler, DNP, RN
Timothy J. Hogan, FACHE
Don Katz, Esq.
Timothy Knotts
Thomas J. Kononowitz
Thomas A. Kraeutler
Pui Shan Low
Penny McDaniel
Glen Mendez
William F. Mollica, Jr.
Spencer Morasch
Robert Patterson
William H. Pearce
Adam Puharic
Robert Stefanski
Siu Lan "Lanny" Thompson
Timothy Thompson
David L. Tinker
Kiernan Tintle
Brian J. Valentino M.P.A.
Karl Weiss
Michael L. Winchell
Jan L. Wouters, Esq
Alvin L. Zach, P.E.
 
Council Youth Protection Chair

Charles Hancock

 
Youth Representatives
Order of the Arrow Lodge Chief
Sean Purcell
Venturing Officer Assoc. President
Matthew Carlson

 

 

Donald J. Antenucci
Michael Applegate
Thomas Bogart
Kenneth A. Bonnell
Donald Brockel
John Bruns
John Cavanaugh
Frank Davidson
Paul D. Dement
Daniel J. Dunn
Howard Edelstein
Michael S. Golub
Hon. Kim Guadagno
Charles Hancock
Lisa Harrington
Thomas Hayes
Edwina A. Howell
Matthew Kaufman
Steven Lang
Riaz Motani
Syed Ehtesham Naqvi
Rob Rafano
Thomas E. Ritchie
Louis Rodriguez
Thomas Sannelli
Rosalind A. Seawright
Sophia A. Taylor
Ben Waldron
Wendy Weiss
William Vaughan
Jane Zysk

 

Battleground District Chair
Vacant
Battleground District Commissioner
Raymond Gloede
 
 
Middlesex District Chair
Hon. Paul Endler
Middlesex District Commissioner
Jeffrey Scott
 
 
Thunderbird District Chair
Frank McCann
Thunderbird District Commissioner
Donald Brockel
 
 
Twin Lights District Chair
Pui Shan Low
Twin Lights District Commissioner
David Gestrich
 
 
Exploring Chair
Robert Stefanski

Bray Barnes, Eaq.
Sanford D. Brown, Esq.
Carl P. Gross, Esq.
Timothy J. Hogan (Chair)
Kurt M. Kalafsky, A.I.A. CSI
Thomas J. Kononowitz
Carl N. Marchetti, M.D.
Robert J. Smith
Jan L. Wouters, Esq.

 

 

Advisory Board Members

Thomas J. Kononowitz
E. Donald Lass
John Lloyd
John Motley
Allan Sockol
Frank Vozos, M.D.

 

Monmouth Council, Inc. Filings

 

File Name Description
2018 MONMOUTH COUNCIL INC BOY SCOUTS OF AMERICA 990 Download
Annual Report https://www.monmouthbsa.org/files/38294/annual-report Download